Your Cart

Ať žije včelí královna!

pánske tričkodámske tričko

“Pět let po smrti poslední včely zahyne i naše planeta”. Asi znáte tuto známou větu Alberta Einsteina. Na sociálních sítích najdeme spoustu statusů o tom, jak my lidé v posledních letech včelám škodíme. Podle odborníků nemáme mnoho času na to, aby se nám situaci podařilo zvrátit.

Věděli jste, že včela medonosná má v koloběhu přírodního života přímo kriticky důležité postavení? Je nejdůležitějším opylovačem kulturních, ale i planě rostoucích rostlin. Bez její opylování by mělo asi 20 tisíc druhů rostlin problém se rozmnožit a dále existovat. Tím by se změnily přírodní podmínky natolik, že by mohla být vážně ohrožena i existence lidstva.

Včely opylují až 86% rostlinných druhů na Zemi. V Evropě to představuje přibližně 76% celé produkce potravin.

Od roku 2013 klesla populace včel v některých částech světa až o jednu třetinu! Vinit za to můžeme více faktorů – roztoči z rodu Varroa, změny klimatických podmínek, ale i rostoucí oblibu v dokonale zastřižených trávníků. Včelám chybí pestrost potravy. naše pole jsou plné monokulturních plodin, které jsou chemicky ošetřovány. insekticidy jsou pro včelky velmi nebezpečné.

Postřiky, které mají tedy škodit škůdcům úrody, škodí bohužel i včelám. Na Slovensku máme v tomto roce záplavu řepky olejky. na jejím ochranu používají zemědělci také chemické postřiky, které však likvidují kromě škůdců i včely.

Podle výzkumníků jsou populace včel v Austrálii odolné vůči těmto změnám, ale v Evropě, Asii, Severní Americe a dokonce i na Novém Zélandu je to bohužel úplně jiný příběh.

Řešení musí přijít velmi rychle, neboť nám reálně hrozí, že pokud budeme chtít ochutnat domácí meruňku, předtím si opylení jejích květů budeme muset udělat samy. Tak jako v jihozápadní Číně, v provincii Sichuan, kde stromy opylují ručně lidé. V důsledku nadměrného používání agresivních chemických postřiků, ale také kvůli nedostatku útočišť, kde by se včely mohly zdržovat a hnízdit, o celou populaci včielok přišli.

Pěstitelé ovoce v této části země používají jemné štětce na dlouhých paličkách, kterými roznášejí zakoupen pyl pocházející z jiných částí Číny. Podle výzkumníků však takové ruční opylování není ani zdaleka takové efektivně jako když ho “pokrývat” včelky.

Pokud najdete ve vaší domácnosti unavenou včelu, jednoduché řešení jak ji znovu “postavit na nohy” je položit před ni polévkovou lžíci s cukrem a vodou.

Právě myšlenka záchrany včel nás inspirovala k vytvoření trička s neobvyklým designem včely, jejímž autorem je talentovaná slovenská malířka. Pokud patříte k těm, kteří rádi podpoří dobrou myšlenku, pořiďte si tričko nebo mikinu s uměleckým motivem “Zachraňme včely”! Z každého prodaného trička poputují 50 Kč na sbírku, jejíž výtěžek věnujeme projektu “Městské včely”, která se věnuje záchraně včel a realizaci Včelnice v našich městech. Tak Ať žije královna!

Pánské triko „ZACHRAŇME VČELY

Dámské triko „ZACHRAŇME VČELY

Zdroj obrázkov: organizácia “Živica” projekt “Mestské včely”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

DORUČENÍ ZBOŽÍ

Dodacia lehota do 3-7 pracovných dní. Výdajne miesta po celej SR.

MOŽNOST VÝMĚNY ZBOŽÍ

Jednoduchá výměna zboží zdarma přes Zásilkovnu (podruhé poštovné neplatíš).

MOŽNOSTI PLATBY

Akceptujeme platby bankovním převodem, kartou i dobírkou.