To, co nás udivuje na některých malířích je jejich geniální schopnost zobrazit přítomnost, v níž žili a tvořili nadčasově, až přímo vizionářský. Mezi takové vizionáře určitě patří i Hieronymus Bosch. Ve způsobu, jakým vyjádřil zkázu a zvrácenost lidstva v 15. století najdeme propojení i o několik století později.

Holandský malíř, který žil před více než 500 lety, je jedním z nejpozoruhodnějších apokalyptických malířů na světě a jedním z prvních vizionářských géniů umění. Hieronymus Bosch je nejvíce obdivovaný pro jeho schopnost přenést na plátno vlastní vizi pekla propracovanou do nejmenšího detailu.

Vždyť posuďte sami, kdo ze všech malířů, kteří s nadšením věnovali svou tvorbu biblickým motivem, dokázal své malby propracovat do takové dokonalosti jako Bosch. Jedno z jeho nejznámějších děl Zahrada pozemských rozkoší je plná symbolických obrazů lidské zkaženosti, zhýralosti a marnivosti. Nechybí v ní sexuální scény ani násilí. Malíř kombinuje krásné a něžné výjevy přírody s démonickými kreaturami a pekelnými scénami.

O životě a soukromí tohoto nizozemského génia se ví pramálo. Pocházel z umělecké rodiny, oženil se s o něco starší ženou, dcerou bohatého městského hodnostáře. svatbou se z něj stal vážený měšťan. Jeho tvorba fascinovala španělského krále Filipa II., Který měl ve své sbírce až 33 jeho obrazů. Díky tomu si můžete v madridském muzeu Prado podívat mnoho z jeho tvorby včetně zmiňované Zahrady pozemských rozkoší. Bosch své díla jen zřídka datoval a signál.

Boschova tvorba je vnímána jako konstantní boj mezi dobrem a zlem, peklem a rájem, kterým lidstvo prochází. Je vnímán jako malířský Nostradamus a když si koknete jen zběžně jeho malby, pochopíte, že měl jasnou představu o tom, jak peklo vypadá. Do detailu zpracoval několik desítek bitev, v nichž nad člověkem vyhrává zlo v podobě ohyzdných kreatur i.

Pokud vám tenhle divný, bláznivý Boschov svět připomíná Salvadora Dalího a jiné surrealisty, existuje pro to dobrý důvod. Dalí a Joan Miró studovali jeho tvorbu osobně v madridském Prade a vytvořili vlastní obrazy jako poctu Holanďanovi. Vyobrazením sexuálních postav a hybridních zvířat se tak nepřímo odvolávají na jeho odkaz.

Můžeme jen spekulovat jaké události v 15. století inspirovaly tohoto malíře k jeho plodné tvorbě. Dnes jsme svědky smutných obrázků mořských živočichů umírajících v oceánech na toxický odpad, pociťujeme dopad globálního oteplování a znečištění naší planety. Krvavé dramata dokumentující bitvy náboženské ideologie a politických názorů se v dnešním světě jeví jako nekonečné tango mezi dobrem a zlem, svatým a hříšným.

V našem eshopu najdete originální tričko inspirované právě tímto fascinujícím obrazem. Jsme malířovi fanoušci a pracujeme na dalších jeho motivech, které vám v upravené verzi již brzy nabídneme na streetwear tričku či mikině značky ART SIDE.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *