Your Cart

Vizionář Hieronymus Bosch – odkaz o vyobrazení pekla na zemi je pro lidstvo stále aktuální

To, co nás udivuje na některých malířích je jejich geniální schopnost zobrazit přítomnost, v níž žili a tvořili nadčasově, až přímo vizionářský. Mezi takových vizionářů určitě patří i Hieronymus Bosch. Ve způsobu, jakým vyjádřil zkázu a zvrácenost lidstva v 15. století najdeme propojení io několik století později.

Holandský malíř, který žil před více než 500 lety, je jedním z nejpozoruhodnějších apokalyptických malířů na světě a jedním z prvních vizionářských géniů umění. Hieronymus Bosch je nejvíce obdivovaný pro jeho schopnost přenést na plátno vlastní vizi pekla propracovanou do nejmenšího detailu.

Vždyť posuďte sami, kdo ze všech malířů, kteří s nadšením věnovali svou tvorbu biblickým motivem, dokázal své malby propracovat do takové dokonalosti jako Bosch. Jedno z jeho nejznámějších děl Zahrada pozemských rozkoší je plná symbolických obrazů lidské zkaženosti, zhýralosti a marnivosti. Nechybí v ní sexuální scény ani násilí. Malíř kombinuje krásné a něžné výjevy přírody s démonickými kreaturami a pekelnými scénami.

O životě a soukromí tohoto nizozemského génia se ví pramálo. Pocházel z umělecké rodiny, oženil se s o něco starší ženou, dcerou bohatého městského hodnostáře. svatbou se z něj stal vážený měšťan. Jeho tvorba fascinovala španělského krále Filipa II., Který měl ve své sbírce až 33 jeho obrazů. Díky tomu si můžete v madridském muzeu Prado podívat mnoho z jeho tvorby včetně zmiňované Zahrady pozemských rozkoší. Bosch své díla jen zřídka datoval a signál.

Boschova tvorba je vnímána jako konstantní boj mezi dobrem a zlem, peklem a rájem, kterým lidstvo prochází. Je vnímán jako malířský Nostradamus a když si podíváte jen zběžně jeho malby, pochopíte, že měl jasnou představu o tom, jak peklo vypadá. Do detailu zpracoval několik desítek bitev, v nichž nad člověkem vyhrává zlo zobrazeny ohyzdných kreaturami.

Pokud vám tento divný, bláznivý Bosch svět připomíná Salvadora Dalího a jiných surrealistů, existuje pro to dobrý důvod. Dalí a Joan Miró studovali jeho tvorbu osobně v madridském Prade a vytvořili vlastní obrazy jako poctu Holanďanovi. Vyobrazením sexuálních postav a hybridních zvířat se tak nepřímo odvolávají na jeho odkaz.

Můžeme jen spekulovat jaké události v 15. století inspirovaly tohoto malíře k jeho plodné tvorbě. Dnes jsme svědky smutných obrázků mořských živočichů umírajících v oceánech na toxický odpad, pociťujeme dopad globálního oteplování a znečištění naší planety. krvavé dramata dokumentující bitvy náboženské ideologie a politických názorů se iv dnešním světě jeví jako nekonečné tango mezi dobrem a zlem, svatým a hříšným.

Na podobné téma reagujeme i v našich designech, které si můžete vybrat na tričku, mikině či kšiltovce. Koupí produktů podporujete organizaci na záchranu včel nebo zvířecí útulek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

DORUČENÍ ZBOŽÍ

Dodacia lehota do 3-7 pracovných dní. Výdajne miesta po celej SR.

MOŽNOST VÝMĚNY ZBOŽÍ

Jednoduchá výměna zboží zdarma přes Zásilkovnu (podruhé poštovné neplatíš).

MOŽNOSTI PLATBY

Akceptujeme platby bankovním převodem, kartou i dobírkou.