To, co nás udivuje na některých malířích je jejich geniální schopnost zobrazit přítomnost, v níž žili a tvořili nadčasově, až přímo vizionářský. Mezi takových vizionářů určitě patří i Hieronymus Bosch. Ve způsobu, jakým vyjádřil zkázu a zvrácenost lidstva v 15. století najdeme propojení io několik století později.

Holandský malíř, který žil před více než 500 lety, je jedním z nejpozoruhodnějších apokalyptických malířů na světě a jedním z prvních vizionářských géniů umění. Hieronymus Bosch je nejvíce obdivovaný pro jeho schopnost přenést na plátno vlastní vizi pekla propracovanou do nejmenšího detailu.

Vždyť posuďte sami, kdo ze všech malířů, kteří s nadšením věnovali svou tvorbu biblickým motivem, dokázal své malby propracovat do takové dokonalosti jako Bosch. Jedno z jeho nejznámějších děl Zahrada pozemských rozkoší je plná symbolických obrazů lidské zkaženosti, zhýralosti a marnivosti. Nechybí v ní sexuální scény ani násilí. Malíř kombinuje krásné a něžné výjevy přírody s démonickými kreaturami a pekelnými scénami.

O životě a soukromí tohoto nizozemského génia se ví pramálo. Pocházel z umělecké rodiny, oženil se s o něco starší ženou, dcerou bohatého městského hodnostáře. svatbou se z něj stal vážený měšťan. Jeho tvorba fascinovala španělského krále Filipa II., Který měl ve své sbírce až 33 jeho obrazů. Díky tomu si můžete v madridském muzeu Prado podívat mnoho z jeho tvorby včetně zmiňované Zahrady pozemských rozkoší. Bosch své díla jen zřídka datoval a signál.

Boschova tvorba je vnímána jako konstantní boj mezi dobrem a zlem, peklem a rájem, kterým lidstvo prochází. Je vnímán jako malířský Nostradamus a když si podíváte jen zběžně jeho malby, pochopíte, že měl jasnou představu o tom, jak peklo vypadá. Do detailu zpracoval několik desítek bitev, v nichž nad člověkem vyhrává zlo zobrazeny ohyzdných kreaturami.

Pokud vám tento divný, bláznivý Bosch svět připomíná Salvadora Dalího a jiných surrealistů, existuje pro to dobrý důvod. Dalí a Joan Miró studovali jeho tvorbu osobně v madridském Prade a vytvořili vlastní obrazy jako poctu Holanďanovi. Vyobrazením sexuálních postav a hybridních zvířat se tak nepřímo odvolávají na jeho odkaz.

Můžeme jen spekulovat jaké události v 15. století inspirovaly tohoto malíře k jeho plodné tvorbě. Dnes jsme svědky smutných obrázků mořských živočichů umírajících v oceánech na toxický odpad, pociťujeme dopad globálního oteplování a znečištění naší planety. krvavé dramata dokumentující bitvy náboženské ideologie a politických názorů se iv dnešním světě jeví jako nekonečné tango mezi dobrem a zlem, svatým a hříšným.

Na podobné téma reagujeme i v našich designech, které si můžete vybrat na tričku, mikině či kšiltovce. Koupí produktů podporujete organizaci na záchranu včel nebo zvířecí útulek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *